První historická zmínka o vsi Prostějovice pochází z roku 1141. Do poloviny 13. století se vyvinula ve významnou trhovou ves.
Tehdy sem byli pozváni němečtí osadníci, kteří v místě dnešního nám. T. G. Masaryka založili novou osadu, na niž přešla práva osady původní.
Prosperitu městu přinesl vznik židovského města a především po roce 1490 více než stoletá vláda rodů Pernštejnů, jejichž majetkem se město stalo.
Roku 1495 zahájilo město výstavbu kamenných hradeb se čtyřmi branami s baštami. V letech 1521 až 1538 si měšťané vybudovali renesanční radnici.
V Prostějově se nacházela významná židovská komunita, jež byla v 18. a 19. století druhou nejpočetnější židovskou komunitou na Moravě.
V Prostějově se narodil významný český vědec Otto Wichterle, gotický stavitel Matěj Rejsek, filozof Edmund Husserl, malíř Alois Fišárek a básník Jiří Wolker.
Centrem města je náměstí, jež dnes nese jméno T. G. Masaryka, s dominantou Nové radnice s 66 m vysokou věží a orlojem, další dominantou je barokní morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1714.
Domy lemující náměstí měly původně svá domovní znamení, z nichž některá se dochovala dodnes.
Doporučujeme navštívit Národní dům ve stylu české secese od architekta Jana Kotěry. Jedná se zároveň o spolkový dům, městské divadlo, restauraci a kavárnu. Architekt sám navrhl nábytek, obložení, osvětlovací tělesa a vitráže. Čeká na Vás rovněž
- Stará radnice je 20. let 16. století
- Zámek Prostějov
- Městské hradby s baštou
- Špalíček – bývalé židovské ghetto
- Ábelův dům
- Kostel Povýšení svatého Kříže
- Klášter milosrdných bratří
- Kostel sv. Petra a Pavla s barokní kaplí sv. Lazara
- Kostel sv. Cyrila a Metoděje
- a spousta dalších významných církevních i světských památek ...