OTEVÍRACÍ DOBA HOSPŮDKY NA KASÁRNÁCH

PONDĚLÍ - ZAVŘENO
ÚTERÝ - ZAVŘENO
STŘEDA - 16.00 - 19.00
ČTVRTEK - 16.00 - 19.00
PÁTEK - 16.00 - 19.00
SOBOTA - 14.00 - 19.00
NEDĚLE - 14.00 - 19.00

AKTUÁLNÍ ZMĚNY otevírací doby naleznete i na Facebooku https://www.facebook.com/hospodakasarny/

PRAVIDELNĚ PRO VÁS V HOSPŮDCE NA KASÁRNÁCH PŘIPRAVUJEME ZAJÍMAVÉ SPOLEČENSKÉ AKCE PRO DOSPĚLÉ I RODINY S DĚTMI.

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov

Hrad Svojanov patří právem k nejstrašidelnějším hradům v Evropě. Hrad Svojanov založil kolem roku 1224 královský purkrabí Svéslav z Bořitova. Roku 1250 je uváděn jako kastelán hradu Kuna ze Zbraslavi. Svojanov tedy patří k nejstarším kamenným hradům v našich zemích.

Roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. nedaleké královské věnné město Poličku, s jehož dějinami se historie hradu často prolínala.

Král Přemysl dal hradu Svojanovu nové v té době módní německé jméno Fürstenberg (Knížecí hora), ale toto pojmenování se neujalo.

Hrad tehdy plnil účel strážní pevnosti, zajišťoval ochranu nad zemskou obchodní stezkou spojující Brno s Litomyšlí a zároveň střežil historickou zemskou hranici mezi Moravou a Čechami.

Hrad tedy byl velmi pevný. Jeho dominantu dodnes tvoří válcová věž zvaná hláska, proti přístupové cestě se obracející ostrým břitem.

Hrad obepíná mohutná hradba, jejíž síla zdiva dosahuje místy až 8 metrů.

Původní raně gotický palác se dodnes dochoval ve zdivu nynějšího paláce empírového.

Pro návštěvníky je atraktivní i samotný areál hradu, s rozhlednou na břitové věži, vyhlídkovými ochozy na hradbách a nádvořími. Součástí areálu je i obnovená gotická zahrada, jediná svého druhu ve střední Evropě.

Hrad je proslulý tím, že se v jeho prostorách i okolí vyskytují tajemné jevy. 

Se spoustou pověstí se seznámíte během prohlídky hradních prostor, např. O správci Rašínovi, O zazděné paní Kateřině, O vypálení Skalského dvora či O Karlu Zárubovi a paní Kateřině.

JAHHO.cz
Pagerank změřil www.CZIN.eu